Instalacja modułu GSM/UMTS z GPS w netbooku Asus Eee PC 1000HE

Wprowadzenie
Wszystko zaczęło się od przeczytania na portalu dobreprogramy.pl (na który zaglądam regularnie) pewnego cotygodniowego przeglądu blogów dobrychprogramów.pl. Generalnie nie czytam blogów, ale dzięki temu zestawieniu przygotowanemu przez Redakcję mam możliwość wybrać te, które poruszają jakieś interesujące mnie tematy. I tak było wtedy - zainteresował mnie między innymi temat moddingu laptopa HP Compaq 6910p (w trzech częściach) autorstwa Cabisa. Wprawdzie znaczna część wpisu dotyczy wizualnej modyfikacji jego notebooka (wraz ze zdjęciami), ale była też mowa o montażu modemu GSM (Samsung GT-Y3300X), obsługującego m.in. internet z Aero2, który autor zamontował w swoim laptopie. Operacja była prosta, ponieważ ten model miał miejsce na zamontowanie takiego modułu (w postaci karty miniPCIe) oraz posiadał zamontowany czytnik kart SIM (prawdopodobnie model posiadał też odpowiednią antenę GSM). Jedyną trudnością było "zmuszenie" BIOSu tego notebooka do "zaakceptowania" tego modułu GSM a to za sprawą tego, że do modeli HP i IBM/Lenovo można zamontować tylko specjalne, dedykowane dla tych modeli modele kart GSM (lista kompatybilnych modeli jest zaszyta w BIOSie). Po modyfikacji BIOSu (wgraniu wersji zmodowanej) karta GSM była już widoczna.

Posiadanie wbudowanego modemu GSM to bardzo fajna sprawa - modele USB niestety mają dwie wady: po pierwsze zajmują wolny port USB (których w netbookach/notebookach jest mało - zazwyczaj 3-4), po drugie wystają i przeszkadzają w mobilności przez co mogą zostać przez przypadek wyłamane. No i jeszcze takie modele mają zazwyczaj małą i słabą antenkę, więc czasami przy kiepskim zasięgu danej sieci są problemy z połączeniem.

O moim netbooku słów kilka
Od czerwca 2009 roku mam netbooka Asus Eee PC 1000HE, z którego jestem bardzo zadowolony. Tuż po jego zakupie wymieniłem mu pamięć RAM z 1 GB na 2 GB (to maksimum jakie on może obsłużyć), dwa miesiące później zamieniłem oryginalny dysk twardy 160 GB 5400 obr./min. na model 500 GB 7200 obr./min. (wzrost przyspieszenia szybkości działania dysku to ok. 60%, co jest bardzo zauważalne podczas korzystania z netbooka). Na dysk SSD się nie zdecydowałem - wtedy były one bardzo drogie - teraz są sporo tańsze, ale wciąż nie oferują dużych pojemności za rozsądną cenę. A ja mam na netbooku kilka systemów operacyjnych (wszystkie legalne) oraz kilka maszyn wirtualnych (które zajmują sporo miejsca), więc pojemny dysk twardy jest mi potrzebny - 500 GB jest całkiem w sam raz.
Kilka miesięcy później dokupiłem jeszcze do tego netbooka dodatkowy akumulator (zamiennik) o pojemności 8800 mAh (oryginalny ma 8700 mAh) - żebym miał na zapas. Każdy z tych akumulatorków starczał na 6-7 godzin normalnej pracy (teraz jest to czas o około godzinę krótszy) i jestem z nich bardzo zadowolony.
W grudniu 2012 roku kupiłem sobie dysk SSD Samsung 840 Pro 256 GB (model MZ-7PD256BW). To mój pierwszy (i na razie jedyny) dysk SSD. Kupiłem go do posiadanego netbooka, ale planuję przetestować go także na swoim 4-letnim komputerze stacjonarnym posiadającym dodatkowy kontroler RAID typu SATA III. Dysk jest rzeczywiście szybki, ale posiadany Asus Eee PC 1000HE ma ograniczenie transferu kontrolera dysków do prędkości SATA I (czyli max 150 MB/s), choć podobno jest typu SATA II.

Modernizacja netbooka
Temat montażu modemu GSM w notebooku Cabisa na tyle mnie zaintrygował, że postanowiłem się tym zainteresować i sprawdzić, czy czasami u siebie w netbooku nie mógłbym też takiego modułu zamontować. Najpierw zbadałem kwestię zamontowanego fabrycznie w netbooku modułu karty WiFi - jest to Ralink RT2860 (lub Atheros AR8121/AR8113/AR8114) na karcie miniPCIe "full size". W netbooku jest tylko jedno złącze na kartę miniPCIe (zajęte właśnie przez tę kartę), zatem musiałbym ją wymienić na taką, która prócz GSM posiada również kartę WiFi. Zatem szukany moduł powinien spełniać następujące wymagania:
  - karta miniPCIe "half size" (połówkowa) lub lepiej "full size" (pełny rozmiar), bo taką kartę WiFi mam w netbooku;
  - wbudowana karta WiFi 802.11b/g/n (bo wymieniając oryginalnie wbudowaną kartę WiFi na inną ta nowa też musi mieć WiFi);
  - wbudowany modem GSM/UMTS (im szybszy tym lepiej, jeśli cena pozwoli to nawet LTE);
  - mile widziany wbudowany czytnik kart SIM (bo folia z nakładką jest trudna do zdobycia i droga, a wymiana karty SIM niewygodna);
  - jeśli jest to możliwe, to mile widziany jest też odbiornik GPS (bo nawigacja z 10" ekranem jest super);

Jak się okazało, dużo łatwiej znaleźć moduły GSM zawierające GPS niż WiFi. No i żaden ze znalezionych modułów nie miał wbudowanego czytnika kart SIM (a w moim netbooku nie ma wbudowanego takiego złącza). Znalazłem tasiemkę miniPCIe SIM Card Reader Expansion Pack, którą się nakłada na złącze karty miniPCIe, która zawiera czytnik SIM, sprzedawca jest z Wielkiej Brytanii ale dostawa na szczęście jest darmowa - koszt przejściówki to 9 funtów (ok. 46 zł). Niestety w Polsce nie znalazłem takiej przejściówki (ale bardzo nie szukałem). Przejściówka taka rozwiązuje problem braku wbudowanego w netbooku czytnika karty SIM.

Poszukiwania odpowiedniego modułu
Znalazłem modele kart miniPCI zawierające WiFi, GSM oraz GPS (np. Option GTM671W lub GTM679W). Model GTM671W jest nawet dostępny do kupienia u polskiego dystrybutora, w firmie Wel.com.pl, ale jego cena jest bardzo wysoka (785 zł). Modułu GTM679W nie znalazłem w żadnym ogólnie dostępnym sklepie internetowym, ale różni się on od modelu GTM671W tylko tym, że wspiera EV-DO, które nie jest w Polsce używane. Skoncentrowałem się zatem na szukaniu sklepu mającego dobrą cenę na moduł GTM671W.
Zupełnie przypadkiem, podczas przeglądania jakiejś dokumentacji odnośnie wyżej wspomnianego modułu, dowiedziałem się, że istnieją jego różne wersje:
  - GTM671W - wersja podstawowa, "half size";
  - GTM671WF - wersja o rozmiarze "full size";
  - GTM671WFS - wersja o rozmiarze "full size" zawierająca dodatkowo dwa czytniki kart: SIM oraz microSD;
Zapewne się domyślacie, jak bardzo się ucieszyłem, gdy się dowiedziałem, że jest taka wersja modułu z wbudowanym czytnikiem SIM - to rozwiązywało problem z dokupieniem tasiemki/przejściówki zawierającej taki czytnik. Zacząłem zatem szukać sklepów internetowych, mających właśnie ten moduł. Znalazłem ich kilka, ale niektóre z nich nie sprzedawały takich modułów klientom końcowym, inne nie miały podanej ceny takiego modułu (i nie odpowiedziały na zapytanie o cenę). Pierwszy z tych sklepów, Embedded Works w USA, miał bardzo dobrą cenę 106,50 USD (w przeliczeniu po kursie 3,20 zł/USD wychodzi 341 zł). Drugi sklep był w Niemczech, w Round Solutions cena tego moduły wynosiła 106,00 euro (w przeliczeniu po kursie 4,10 zł/euro daje to 435 zł). Z tym, że trzeba pamiętać o kosztach przesyłki, cle i podatku VAT (o czym za chwilę). Niestety polski dystrybutor (Wel.com.pl) nie posiadał w swojej ofercie tego modułu i nie planował go również sprowadzać, stąd byłem zmuszony sprowadzić ten moduł z któregoś ze wspomnianych zagranicznych sklepów.
Moduł Option GTM671W jest nowszą i ulepszoną wersją dość popularnych modułów Option GTM378, GTM380 oraz GTM382. Zawiera szybszy modem GSM/UMTS oraz znacznie czulszy i dokładniejszy odbiornik GPS. No i oczywiście zawiera dodatkowo moduł WiFi.

Anteny wewnętrzne
Do pełni szczęścia brakuje jeszcze anteny GSM oraz GPS. Potrzeba by te anteny były w miarę płaskie i nie za duże, żebym mógł je jakoś zamontować w netbooku. Z uwagi że obszar pod klawiaturą ma metalowy ekran, to pozostaje miejsce z przodu na wysokości touch pada i dlatego anteny nie mogą być za szerokie.
W sklepie w USA (tym samym od modułu GTM671WFS) znalazłem następujące anteny, mające bardzo dobre parametry:
  - pięciozakresowa antena GSM Quintus Penta-Band Internal PCB
  - aktywna antena GPS Active Patch 30dBi
  - pasywna antena GPS Passive Patch antenna
Wyszukałem też kilka sklepów w Polsce, mających podobne anteny:
  - antena GPS MA-GPS-13 do zabudowy wewnętrzna (13x13mm)
  - antena GPS MA-GPS-20 do zabudowy wewnętrzna (20x20mm)
  - antena GPS 15x15mm
  - antena MA-AMPS/GSM-01A GSM/EDGE/HSDPA 1dBi wewnętrzna do zabudowania w urządzeniu (mały rozmiar, ale brak pasma 2100 MHz)
  - antena MA-AMPS/GSM-02 GSM/EDGE/HSDPA 3dBi osadzana na obudowie
  - antena MA-GSM-05 GSM/EDGE/HSDPA 3,5dbi przyklejana na taśmę dwustronną (dość duża ale płaska i ma dobre wzmocnienie) - mój faworyt
  - elastyczna antena GSM/UMTS FXP.14
Dodatkowe informacje dla osób zainteresowanych antenami pasywnymi i aktywnymi GPS można znaleźć pod poniższymi linkami:
  - Passive patch antennas for GPS
  - Active patch antennas for GPS
  - Internal GPS - Passive Ceramic Patch Antennas
  - Internal GPS - Active Patch Modules
Generalnie jest tak, że powierzchnia anteny pasywnej warunkuje jej wzmocnienie (im powierzchnia większa, tym większe wzmocnienie) oraz szerokość pasma (im powierzchnia większa, tym pasmo szersze).
Anteny aktywne GPS mają dodatkowo montowany przedwzmacniacz LNA, który wymaga składowej stałej napięcia w sygnale antenowym (ale moduły Option GTM671W/GTM671WFS tego nie posiadają).

Zakupy
Jeśli chodzi o zakup modułu Option GTM671WFS w USA (we wspomnianym wcześniej sklepie internetowym), to okazało się, że koszt transportu do Polski (UPS Worldwide Expedited) wynosi 103 USD (ok. 330 zł), czyli bardzo dużo - praktycznie tyle co sam moduł. Nie wiem dlaczego tak drogo sobie za to liczą, bo np. na ebay.pl przesyłka USPS Priority Mail International Flat Rate (z USA do Polski) kosztuj ok. 17 USD (55 zł).
Rozważałem rozwiązanie zastępcze, czyli skorzystanie z pomocy jakiegoś znajomego mieszkającego w Stanach, który mógłby odebrać to zamówienie (przesyłka na terenie USA to koszt 10-20 USD) i przesłać to potem do Polski jakimś tańszym transportem, ale z tego rozwiązania mógłbym skorzystać dopiero za kilka tygodni.
Drugą możliwością jest zakup modułu w sklepie w Niemczech, gdzie kosztuje on 106 euro (435 zł), a transport to koszt 28 euro (ok. 115 zł), co jest generalnie jeszcze do zaakceptowania, ale jest jeszcze jeden problem - zakupu można dokonać tylko na fakturę na firmę posiadającą europejski NIP, zarejestrowany w Urzędzie Skarbowym ("PL" + swój NIP). Jak się nie ma takiej firmy, to trzeba się liczyć z doliczeniem VAT 19%, co zwiększy łączną kwotę za moduł i transport z 550 zł do 655 zł. Sprawę rozwiązałoby posiadanie znajomego w Niemczech, mającego zarejestrowaną tam swoją firmę - to obniżyłoby koszty - ale ponieważ nie znam nikogo takiego, pozostał mi powrót do pierwszej możliwości (zakup w USA).

Przypadkowo trafiłem na Allegro na aukcję z modułem GTM671W, który był jakiś czas używany w netbooku sprzedawcy (m.in. jako nawigacja) i ma już odblokowany GPS - cena była bardzo atrakcyjna, nie było innych chętnych, więc udało mi się wylicytować ten moduł za 190 zł i obecnie już go mam u siebie w domu. W tym samym czasie zamówiłem tasiemkę miniPCIe SIM Card Reader Expansion Pack (o której wcześniej wspomniałem), bo w tym wypadku była ona konieczna - niedawno przyszła do mnie ta przesyłka (po tygodnia czekania).
Żeby nie czekać na porządne anteny GSM i GPS, zakupiłem na aukcji Allegro komplet płaskich anten do notebooka, żeby móc za kilka dni w końcu zamontować i uruchomić moduł oraz wykonać kilka testów. Później zamierzam wymienić te anteny na lepsze (o większym wzmocnieniu).
Okazało się jeszcze, że gniazdo miniPCIe w netbooku, używane przez kartę WiFi, nie ma doprowadzonego sygnału linii USB, co skutkowało brakiem wykrywania modemu GSM i GPS (pojawiła się tylko karta WiFi tego modułu). Rozwiązaniem było "zabranie" nieużywanego sygnału linii USB przeznaczonego dla gniazda miniPCIe karty 3G (opis 3GCARD na płycie głównej, fabrycznie bez zamontowanego złącza) - podłączenie wykonał elektronik z serwisu laptopów.

Podsumowanie
Obecnie mam już w domu kupiony moduł GTM671W (na Allegro) i tasiemkę z czytnikiem SIM (kupioną na ebay w Wielkiej Brytanii). Właśnie odebrałem przesyłkę z zestawem prostych płaskich anten GSM i GPS do notebooka (kupionych na Allegro). Wciąż czekam na odpowiedź od polskich producentów anten GPS, czy będą w stanie przygotować mi taki model z wyprowadzonym zewnętrznym zasilaniem (bo moduł GTM671W/GTM671WFS nie podaje wymaganego przez anteny aktywne składowej napięcia stałego, potrzebnej do zasilania wzmacniacza LNA) - w negatywnym przypadku będę musiał na razie zastosować pasywną antenę GPS i szukać elektronika, który będzie w stanie odpłatnie wykonać dla mnie przeróbkę anteny aktywnej (dałem też ogłoszenie na elektrodzie, ale nikt się nie odezwał).
Dysponuję już całym kompletem potrzebnym do zamontowania i uruchomienia, wkrótce rozkręcę swojego netbooka i zamontuję te elementy a potem przeprowadzę różne testy. Oprócz tego zamierzam zamówić/kupić dobrą antenę GSM/UMTS (o dużym wzmocnieniu) oraz aktywną antenę GPS zmodernizowaną o złącze zasilania przedwzmacniacza LNA. Zasilanie do niej (5V) zamierzam poprowadzić albo z nóżki gniazdka USB na płytce drukowanej albo z gniazda/łączówki wewnętrznego wentylatora netbooka. Oczywiście będę chciał obniżyć to napięcie do 3.3V jakimś stabilizatorem (np. LM1117-3.3), bo moduł GTM671W pracuje przy takim właśnie napięciu.
Dlaczego zdecydowałem się na razie na rozwiązanie tymczasowe? Bo nie chciałem czekać kolejnych kilku tygodni na sprowadzenie ze Stanów modułu GTM671WFS (z wbudowanym czytnikiem SIM) czy na realizację zamówienia na porządne antenki GSM i GPS. Dodatkowo nie wiem ile czasu zajmie przerobienie aktywnej anteny GPS zgodnie z moimi wytycznymi i kto to będzie robił (sam producent czy jakiś elektronik). Jednak po czasie okazało się, że ze względów technicznych nie warto iść w tę stronę i zastosowałem dla modułu GPS zwykłą, płaską antenę pasywną (antena aktywna była zbyt gruba i nie można było jej zamontować w górnej klapie netbooka za ekranem LCD, a umiejscowienie jej w środku obudowy było niewskazane ze względu na praktycznie całkowite ekranowanie tejże obudowy specjalną folią, której nie chciałem jednak usuwać).

Koszty modernizacji
Podaję poniesione przeze mnie koszty modernizacji netbooka (łącznie z kosztami przesyłek):
  - moduł Option GTM671W (używany): 195 zł
  - tasiemka/przejściówka z czytnikiem SIM (nowa): 47 zł
  - anteny GSM i GPS (nowe): 54 zł
  - czas "stracony" na całą operację: 3 tygodnie
  - wiedza i zdobyte doświadczenie: bezcenne ;)
    RAZEM: 296 zł

Montaż
Zanim kupiłem wspomniane części poszukałem w internecie filmików pokazujących jak się rozkręca mojego netbooka - chodzi przede wszystkim o kolejność demontowania jego obudowy i klawiatury. Ciekawą prezentację znalazłem na stronie ASUS Eee PC 1000HE Touchscreen video tutorial (ten sam tutorial na innym forum), której autor pokazywał kolejne kroki w celu zamontowania ekranu dotykowego w takim samym netbooku, jaki ja posiadam. Niestety aby dostać się do płyty głównej tego netbooka, trzeba go rozkręcić prawie całego. Na szczęście położenie złącza miniPCIe jest tak dobrane, że jeśli się zamontuje w nim moduł Option GTM671WFS, to kartę SIM można wkładać i wyjmować po zdjęciu dolnej klapki zabezpieczającej pamięć RAM i dysk twardy (mocowanej na 2 śrubki).

Odbiornik GPS
Tutaj opiszę sposób odblokowania odbiornika GPS wbudowanego w module Optiona, jaką on ma czułość przy zwykłej pasywnej antenie (schowanej w netbooku oraz na zewnątrz) oraz jak współpracują z nim programy do nawigacji (w tym AutoMapa).

Aktualizacja
Ponieważ od opisu modernizacji minął prawie rok, a temat zainteresował kilka osób, postanowiłem dorzucić garść nowych informacji.
Zauważyłem, że wspomniany przeze mnie modem (Option GTM671WFS) nie jest już dostępny w ofercie Embedded Works (USA), ale znalazłem ten moduł w firmie Gateworks (Kalifornia) za 119 USD (ok. 390 zł). Co ciekawe, pojawił się w Polsce do kupienia moduł Option GTM671W - np. jest on do kupienia np. w Morele.net w cenie 530 zł (brutto). Taki sam moduł można było też kupić w wielu innych firmach w cenie 510-580 zł (brutto). Sklepy te nie mają może kuszących cen, ale dostajemy za to 2-letnią gwarancję i serwis na miejscu (tj. w Polsce). Tak było w latach 2013-2014.
Znalazłem także firmę Techship (ze Szwecji), która oferuje moduł Option GTM671WFS za 115 USD (lub 91 euro), czyli za ok. 380-390 zł (plus koszty przesyłki) - cena bardzo atrakcyjna (choć pewnie trzeba doliczyć VAT?). Mają też w ofercie anteny GSM/UMTS/GPS/WiFi i być może po wakacjach zakupię u nich jeden taki moduł wraz z anteną/antenami.
Modem jest oparty o bardzo nowoczesne układy Qualcomm MDM6200 (GSM/UMTS+GPS), Qualcomm PM8028 (Power Management IC) oraz Atheros AR9285 (WiFi). Na rynku jest sporo modemów GSM opartych o chipsety Qualcomm.

Ważna informacja
Po ponad 1,5 roku poszukiwań, pod koniec stycznia 2014 roku udało mi się zostać szczęśliwym posiadaczem 2 sztuk nowiutkich modemów Option GTM671WFS (kupionych w firmie Techship) - zakupiłem 2 sztuki, bo przy jednej musiałbym ponieść dodatkową opłatę 15 euro z powodu zbyt niskiego zamówienia. Z tego co się obecnie orientuję, jest to jedyna firma, w której takie modemy można jeszcze kupić (i to w całkiem dobrej cenie). Niestety zakupu można dokonać tylko mając firmę, prowadzącą odpowiednią działalność (informatyczną, związaną z technologiami GSM, itp.), no i firma musi też posiadać europejski NIP. Przed złożeniem zamówienia trzeba się zarejestrować na stronie internetowej i koniecznie podać firmowy adres e-mail. Akceptacja rejestracji trwa kilka dni, a potem już można się zalogować do serwisu i w sklepie internetowym składać zamówienie.
Nie wykluczam pomocy (pośrednictwa) w zakupie takiego modułu w firmie Techship, proszę też pamiętać, że dostępność tego modemu może się wkrótce zakończyć (uwaga: wspomniany moduł od września 2014 roku nie jest już dostępny w ofercie tej firmy). Jak wspominałem wcześniej, zakupiłem dwa egzemplarze tego modemu, jeden z nich (nie używany i w pełni sprawny Option GTM671WFS) mogę odsprzedać po kosztach (ok. 100 USD) - ma jeszcze gwarancję do stycznia 2016 roku.

Testy GSM
Mając do dyspozycji, poza zamontowanym w netbooku modułem Option GTM671W, także dwa modemy Huawei na USB, postanowiłem przeprowadzić testy porównawcze obejmujące czułość użytych anten oraz prędkości uzyskiwane na tych modemach z użyciem 3 posiadanych kart SIM: darmowego Aero2, służbowego iPlusa oraz Orange na kartę (starter za 10 zł kupiony w kiosku).
Huawei E180 to modem ze służbowym iPlusem. Posiada prędkości: download 7.2 Mbps, upload 2 Mbps.
Huawei E3131s-2 to modem zakupiony specjalnie do korzystania z usługi BDI Aero2. Posiada prędkości: download 21.6 Mbps, upload 5.76 Mbps.
Dla porównania, modem Option GTM671W posiada następujące prędkości: download 14.4 Mbps, upload 5.76 Mbps.
To są oczywiście dane katalogowe (teoretycznie), a nie prędkości zmierzone w praktyce (te są zazwyczaj znacznie mniejsze).
Dalsze szczegóły wkrótce.

Testy GPS
Jako że dysponuję jeszcze dwoma porządnymi odbiornikami GPS:
 - GPS Pentagram PathFinder Logger P3106 - bardzo fajny i poręczny przenośny odbiornik GPS z pamięcią 100 tys. punktów (komunikacja z PC poprzez Bluetooth lub kabel USB), oparty na 66-kanałowym układzie MediaTek MT3329 (MTK v2);
 - Modecom FreeWAY MX2 HD - nawigacja samochodowa z bardzo szybkim 2-rdzeniowym procesorem ARM11 SiRF atlas V 533 MHz, porządnym wyświetlaczem oraz odblokowanym Windows CE 6.0, oparta na 64-kanałowym układzie SiRF 3i+;
to pokusiłem się o testy porównawcze szybkości działania oraz dokładności lokalizacji posiadanych odbiorników GPS.
Dalsze szczegóły wkrótce.

Umieściłem też zdjęcia opisywanego sprzętu oraz zrzuty ekranów z netbooka.

Ciąg dalszy nastąpi wkrótce (przygotowuję nowy artykuł, bo sporo rzeczy się zmieniło)...

Będzie tutaj też fragment o odblokowaniu wbudowanego w tym module odbiornika GPS tak by można było używać go z nawigacją (choć ja posiadam model już odblokowany) oraz test działania modułu z kartą Aero2 - według specyfikacji producenta jest on w pełni zgodny z usługą Bezpłatnego Dostępu do Internetu.

Dodatkowe modernizacje netbooka
Prócz opisanej wyżej modernizacji mojego netoobka o moduł GSM i GPS postanowiłem dokonać również innych zmian:
  - montaż dodatkowego dysku SSD Samsung 840 EVO 120GB (prócz zamontowanego dysku talerzowego Hitachi Travelstar 7K1000 1TB);
  - montaż karty miniPCIe Broadcom Crystal HD BCM70015 (sprzętowy dekoder wideo H.264);
  - montaż modułu miniPCIe z 2 portami USB 3.0 (jeden port USB wyprowadzony na zewnątrz obudowy);
  - montaż karty WiFi USB Zyxel NWD6605 (AC1200) 802.11a/b/g/n/ac;
  - wymiana oryginalnego modułu Bluetooth 2.1 na wersję 4.0 LE (np. Dell Wireless 380 Bluetooth 4.0 Module CN-3YX8R lub LogiLink USB Adapter Bluetooth 4.0 + EDR BT0015);
  - montaż moduł IrDA FIR 4Mbps (ACTiSYS ACT-IR4000US lub i-tec USB IrDA Adapter);
  - powyższe będzie możliwe dzięki zamontowaniu dodatkowego huba USB 2.0 5- lub 7-portowego;
  - montaż panelu EL podświetlającego od dołu klawiaturę na niebiesko;
  - rozważam też montaż tunera DVB-T Asus My Cinema-U3100MINI Plus V2 (o ile będzie jeszcze na niego miejsce).
Wymienione powyżej podzespoły, aby mogły zostać zamontowane w netbooku, zostaną rozmontowane z obudowy i nieco przerobione (m.in. wylutowane zbędne złącza i kabelki), co oczywiście będzie skutkować utratą ich gwarancji.

Przydatne linki
Przy okazji kilka ciekawostek (aukcje i wątki na forach):
  Option MO6712 WLAN WWAN WiFi 3G combo minipcie half mini card 4 u.fl socket za 45 USD (ok. 145 zł) + 20 zł za przesyłkę
  Option GTM661W MO6612 Half Mini PCIe 3G WWAN Wifi Card GSM WCDMA EVDO HSPA+ GPS za prawie 300 zł z przesyłką
  MiniPCIe to PCI Express 1x adapter for Minicard Desktop za ok. 50 zł (łącznie z transportem) - przydatna do testowania modułów miniPCIe na komputerze stacjonarnym
  Option GTM671WFS 3g+wifi+gps - wątek na ten temat na forum rosyjskim
  GPS w Option GTM380 - wątek na polskim forum o odblokowaniu GPS w modemie Option GTM380
  Samsung series 7 Slate GPS - wątek dotyczący korzystania z odbiornika GPS modułu Option GTM671 na tablecie Samsung 700T1A Slate-PC (z Windows 7) oraz aplikacją GPS Manager do pobrania
  Option GTM671 HSDPA 3G Module (m2msupport.net) - szczegółowy opis modemu wraz z ciekawą dokumentacją i ładnie opisanym wykazem komend AT
  Asus Eee PC 701 4G Internal Upgrades - szczegółowy opis naprawdę wielu modernizacji dokonanych w netbooku Asus Eee PC 701 4G (dla hardkorowców)

  Option GTM671W MO6712 Mini PCI-E 3G WiFi WWAN Wireless Card HSDPA GPS - modem Option GTM671W na Aliexpress (do kupienia za 86 USD);

  Modemy USB do LTE – lista zgodności - duża dawka informacji dotyczących LTE w Polsce (warto się zapoznać);
  Techship LTE modules - wykaz modułów LTE w sklepie Techship;

  FXP.14U Elastyczna antena GSM - bardzo dobra, cienka/elastyczna 5-zakresowa antena GSM/UMTS;
  Internal Flexible PCB antennas - FXP Series - wykaz różnych cienkich/elastycznych anten GSM firmy Taoglas;
  Internal GSM 3G 4G LTE PCB antenna U.FL IPEX connector adhesive mount - ciekawa płaska 6-zakresowa antena GSM/UMTS o wzmocnieniu 3dBi;
  Echo 14 GSM/GPRS/3G/4G PCB ANTENNA - taka sama antena jak powyżej;
  Echo 14 - GSM/GPRS/3G/4G & ISM PCB Antenna - strona firmy Siretta z informacjami odnośnie powyższej anteny;
  WLAN-PCB-45x10x0.7(mm) WIFI Antenna - ciekawa i w miarę cienka antena WiFi;
  Internal - 2.4GHz PCB - Flexible PCB Antennas - ciekawa i cienka/elastyczna antena WiFi;
  Broadcom Crystal HD - garść informacji o modułach BCM970012 i BCM970015;

Powrót do strony z wykazem ciekawostek

Valid HTML 4.01 TransitionalValid CSS