Instalowanie systemu MS Windows 7 na macierzy RAID złożonej z kilku dysków

Wiele osób ma płytę główną z wbudowanym kontrolerem RAID (zwanym fake RAID, co bynajmniej nie oznacza słabej wydajności takiego rozwiązania). Mając taką płytę (np. zawierającą mostek południowy ICH10R) i 2 lub więcej dysków twardych można pokusić się o stworzenie macierzy RAID 0 (stripping) lub RAID 1 (mirroring). W skrócie i dużym uproszczeniu: pierwszy daje zwiększenie szybkości odczytu/zapisu danych, drugi zapewnia bezpieczeństwo przechowywanych danych (i przyspieszenie odczytu - przynajmniej teoretycznie).
Prócz powyższego rozwiązania zdarzają się też osoby, które kupują dodatkowo kontroler RAID w postaci karty (PCI-E lub PCI) - takie rozwiązanie w zależności od producenta i ceny może posiadać swój własny procesor zarządzający działaniem kontrolera (odciążający nasz CPU) czy nawet dodatkową pamięć (cache) przyspieszającą transmisję danych.

Niezależnie jakie rozwiązanie posiadamy, możemy się mocno zdziwić przy próbie instalowania systemu Windows 7 na macierzy złożonej z kilku dysków. Zdarza się, że instalator zobaczy naszą macierz (jako zwykły dysk) - a jeśli nie, to pomoże nam w tym wczytanie sterowników do naszego sprzętu (można z płyty DVD/CD czy pendrive'a). Mimo tego próba zainstalowania systemu na takim dysku się nie powiedzie - instalator stwierdzi, że na tym dysku się tego nie da zrobić (zgłosi błąd 0x80300001). Nie pomoże ani usunięcie istniejących partycji, ani zakładanie nowych czy ich formatowanie (co oznacza, że z dyskiem jest wszystko w porządku).

Powyższy problem występuje wtedy, gdy naszą macierz stworzyliśmy z więcej niż dwóch dysków fizycznych. Jest to o tyle dziwne, że wydawałoby się, że macierz powinna być widoczna przez system operacyjny jako jeden dysk (o dodatkowych właściwościach) i nie ma tu znaczenia, z ilu rzeczywistych dysków się składa. Przy instalacji innych systemów operacyjnych (Linux czy Windows XP) nie ma tego problemu - w Windows 7 jest (być może i w Windows 2008 też). Dlaczego? Nie mam pojęcia - podziękujcie programistom z Microsoftu.

Co zatem robić w takim przypadku? Ano trzeba po prostu obejść to dziwne ograniczenie: trzeba najpierw stworzyć tymczasową macierz (dowolnego typu - np. RAID 0) złożoną tylko z dwóch dysków i na niej najpierw zainstalować system Winows 7, następnie zrobić obraz takiego dysku i gdzieś go sobie zapisać, potem usunąć tymczasową macierz i stworzyć nową - już właściwą i na nią wgrać przygotowany uprzednio obraz dysku z zainstalowanym już poprawnie system operacyjnym.
Gdyby były jeszcze potem jednak problemy z wystartowaniem tak spreparowanego systemu, należy skorzystać z opcji naprawy systemu dostępnej po zbootowaniu z płytki instalacyjnej Windows 7.

Ciekawostka: praktycznie każdy kontroler RAID umożliwia założenie dwóch macierzy na tym samym zestawie dysków - ważne jest tylko to, by zakładając pierwszą macierz nie wykorzystać całej pojemności użytych dysków - wtedy jest możliwość założenia drugiej macierzy (o tym samym lub innym typie), wykorzystującej pozostałą pojemność dysków. Przykładowo, mając dwa dyski po 1 TB każdy tworzymy dwie macierze: pierwszą typu RAID 0 o rozmiarze 100 GB na system i programy oraz drugą typu RAID 1 o pojemności 950 GB na dane. Wtedy obie macierze będę w systemie widziane jako dwa osobne dyski, co może być przydatne jeśli mamy płytę główną z klasycznym BIOS-em a pojemność macierzy mogłaby przekroczyć 2 TB - np. przy dwóch (lub więcej) dyskach o pojemności 1.5 TB (lub więcej) - wtedy nie byłoby możliwości zbootowania żadnego systemu operacyjnego z tak dużego dysku, bo MBR i jego tablica partycji obsługuje dyski do 2 TB. Dla dysków powyżej 2 TB należy (trzeba) użyć GPT (GUID Partition Table), który jest obsługiwany m.in. przez Windows 7, ale zwykły BIOS i tak nie będzie w stanie wystartować systemu z takiego dysku - taką możliwość mają płyty główne z EFI (UEFI).
Komputery Macintosh od 2006 roku dysponują EFI zamiast zwykłego BIOSu (po przejściu Apple na architekturę x86 Intela), obecnie nadal ciężko jest spotkać/kupić płytę główną do PeCeta z UEFI (mają go nieliczne, raczej dość drogie płyty główne, np. Asus Maximus IV Extreme). Uwaga: podobno wszystkie płyty z podstawką Socket 1155 (Sandy Bridge) są już wyposażone w (U)EFI, bądź też w jego namiastkę.

Powrót do strony z wykazem ciekawostek

Valid HTML 4.01 TransitionalValid CSS