Kolorowanie składni skryptów PHP do publikacji ich jako HTML

Opis projektu
Czasami jest potrzeba opublikować na stronie HTML kod źródłowy jakiegoś programu czy skryptu tak, by można go sobie przejrzeć bezpośrednio na danej stronie www bez konieczności pobierania przygotowanego pliku i otwierania go w jakimś edytorze. Dodatkowo fajnie byłoby wyświetlić taki kod pokolorowaną składnią, tak jak to robią nowoczesne edytory dla programistów.
W moim przypadku zdarzyło mi się kilka razy opublikować przykładowy kod napisanych skryptów PHP i skorzystałem wtedy z funkcji highlight_file w PHP. Ale za każdym razem musiałem ręcznie przerabiać skrypt to robiący na potrzeba kolejnego pliku *.php.
Ostatnio postanowiłem napisać uniwersalny program do kolorowania składni skryptów PHP i wyświetlających je w postaci kodu HTML. Przygotowałem prosty formularz, w którym wskazuje się plik *.php do przetworzenia oraz dodatkowe pole na tytuł wygenerowanej dla tego pliku strony HTML, jeśli wskazany skrypt *.php nie ma w swoim kodzie zdefiniowanego tego elementu nagłówka HTML lub chcemy by był on inny niż zdefiniowany. Tytuł ten możemy sobie oczywiście potem zmienić, ale starałem się by na tyle ułatwić cała operację, by nic dodatkowego nie trzeba było już robić.
Po wskazaniu pliku do przetworzenia (skrypt akceptuje tylko pliki z rozszerzeniem .php), podaniu (opcjonalnego) tytułu i kliknięciu na przycisk Konwertuj zostanie przesłany wynikowy plik HTML (o nazwie takiej samej jak wskazany plik *.php lecz z dodanym rozszerzeniem .html), który można sobie zapisać lub otworzyć w przeglądarce. Jeśli jest taka konieczność, można taki plik sobie wyedytować i poprawić dla swoich potrzeb.
Skrypt przetwarzający stara się rozpoznać użyte kodowanie znaków (jeśli jest ono podane jako nagłówek HTML) i tworzy swój własny prosty nagłówek HTML z takim samym kodowaniem (lub UTF-8 jeśli żadne nie było podane). Jeśli ktoś chce wstawić gdzieś na swojej stronie taki pokolorowany kod, to wystarczy że skopiuje sobie zawartość elementu <body> i wklei u siebie w odpowiednie miejsce.
Za pomocą wspomnianego programu przygotowałem do wglądu jego kod źródłowy. Można z niego korzystać bez żadnych ograniczeń. Skrypt, jako że jest napisany w PHP, wymaga umieszczenia na serwerze HTTP, żeby mógł działać (jeśli ktoś chciałby go używać lokalnie, może np. skorzystać z programu XAMPP). W przyszłości planuję dodać do swojego skryptu także kolorowanie składni HTML, CSS oraz JavaScript, ale do tego będę być może musiał wykorzystać jakąś darmową bibliotekę lub samodzielnie napisać potrzebny kod.

Kolorowanie fragmentu kodu PHP
Ponieważ kilka razy potrzebowałem użyć na stronie małego fragmentu kodu w PHP, a używanie powyższego programu wymagało dodatkowych czynności, takich jak wklejenie tego fragmentu do osobnego pliku *.php, wygenerowanie kodu HTML zawierająego pokolorowany kod tego pliku, ręcznym wycięciu właściwego fragmentu i dopiero wtedy wstawienie go do treści strony HTML, na której ten kod ma być pokazany, to postanowiłem przygotować osobną wersję programu do tego celu. Publikuję jego kod źródłowy, który również można używać bez ograniczeń na własne potrzeby. W tym programie do pierwszego pola tekstowego wklejamy kod PHP pozbawiony otwierająego i zamykającego go znacznika (tj. <?php i ?>), a po konwersji w drugim polu tekstowym otrzymujemy gotowy do użycia polokorowany kod w formacie HTML. Dodatkowo poniżej niego, w osobnej ramce, jest pokazany rzeczywisty wygląd tego pokolorowanego kodu.

Powrót do strony z wykazem projektów

Valid HTML 4.01 TransitionalValid CSS