Zabezpieczenie gry "Inspektor" na małe Atari

Studiując na Informatyce na UW poznałem kilkoro fajnych kolegów, którzy tak jak i ja mieli małe Atari (8-bitowe) i tworzyli na nim gry. Akurat mnie gry nie specjalnie interesowały, ale ponieważ znałem się dobrze na różnego rodzaju nietypowych (hakerskich) sztuczkach na Atari, to zostałem poproszony o zabezpieczenie przed kopiowaniem kasetowej wersji gry Inspektor, napisanej przez mojego kolegę, Mariusza Jachimczuka, w Basicu. Ponieważ te kwestie nie był mi obce, to opracowałem i przetestowałem różne typy zabezpieczenia nagrania oraz blokady dostępu do kodu źródłowego - tak by żaden pirat nie był w stanie zrobić działającej kopii gry. Wiadomym jest oczywiście, że każde zabezpieczenie da się obejść, ale sęk w tym, by zwykli niewtajemniczeni użytkownicy mieli z tym duży problem. Wersję dyskietkową tej gry zabezpieczył nasz wspólny kolega ze studiów - Konrad Kokoszkiewicz.

Zabezpieczona gra była sprzedawana w sklepach i z tego co sięorientuję, to raczej trudno było ją kupić u piratów. Być może dlatego nie zrobiła ona w Polsce takiej furory i nie była bardzo popularna - choć gra miała nietypową formę, fajną, wpadającą w ucho muzykę (autorstwa Jakuba Husaka) i była całkiem wciągająca.
Możesz zobaczyć pierwszą stronę instrukcji opisywanego programu (z wyróżnionym przez mnie moim nazwiskiem), a tutaj cały artykuł z portalu atarionline.pl dotyczący walki z zabezpieczeniem tej właśnie gry, możesz też poczytać sobie opis tej gry.

Powrót do strony z wykazem projektów

Valid HTML 4.01 TransitionalValid CSS