Zakładowa Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa (DOS)

Program został napisany w latach 1991-1992 (głównie podczas wakacji) w Turbo Pascalu 6.0. Wtedy na komputerach nie używało się Windows (wersja 3.0 była wtedy nowością i powoli trafiała do Polski), tylko różnych wersji DOS, często z jakąś tekstową nakładką (słynny Norton Commander, Volkov Commander czy XtreeGold).

Program pomagał prowadzić zakładową Kasę Zapomogowo-Pożyczkową (KZP), która dotychczas była prowadzona ręcznie (w zeszycie, prostym edytorze tekstowym lub w arkuszu kalkulacyjnym - szczegółów nie pamiętam). Przy rosnącej z każdym miesiącem liczbie członków KZP prowadzenie jej zajmowało coraz więcej czasu - powstał więc pomysł stworzenia prostego programu, który mógłby to usprawnić (od czego są komputery?). Program powstawał podczas wakacji, korzystał ze stworzonych przeze mnie wcześniej modułów, m.in. do obsługi myszki, wyświetlania okienek tekstowych, liniowego edytora tekstów oraz prostego menu wyboru, co znacznie ułatwiło i przyspieszyło jego pisanie.
Ważnym elementem programu były wydruki list - m.in. pracowników z kwotą do odliczenia na poczet członkostwa w KZP oraz ewentualnej raty spłacanej pożyczki - taki wydruk dostawał Dział Płac przed wypłatą. Inny wydruk pokazywał stan poszczególnych kont pracowników w KZP, łączny kapitał oraz sumę udzielonych pożyczek.

Obsługa programu była prosta i szybka a program działał niezawodnie. Dzięki temu służył on w Zakładzie prawie 20 lat bez żadnych poprawek - tylko raz pojawił się problem po przejściu firmy na szybsze komputery - program się "wysypywał" z powodu błędu w module CRT (Runtime Error 200 - Divide by 0) - tak było na szybkich komputerach. Błąd został załatany jakimś programikiem znalezionym w internecie (ten błąd w programach w Turbo Pascalu był "popularnym" i znanym tematem w tamtym okresie) i program działał dalej bezproblemowo kolejne lata.

Niedawno pojawił się inny problem - związany z brakiem możliwości drukowania na drukarkach sieciowych lub podłączonych na USB - wersja DOS-owa programu potrafiła drukować tylko na drukarkach ze złączem Centronics (LPT:) - ograniczenie modułu Printer Turbo/Borland Pascala. Można też zrobić wydruk do pliku tekstowego, a potem ten plik drukować z Windows - rozwiązanie nieco upierdliwe, ale skuteczne i nie wymagające zewnętrznej interwencji.
Rozwiązania były dwa: albo przerobić/napisać program w Delphi, albo znaleźć jakieś rozwiązanie programowe tak, by można było drukować z programów DOS-owych na drukarkach windowsowych (w tym USB i sieciowych). Na szybko został zastosowany pomysł drugi, ale ponieważ nie jest to eleganckie rozwiązanie, to powstał pomysł (częściowo już zrealizowany), by jednak przerzucić KZP do Delphi dla Windows.

Tutaj możesz zapoznać się z wyglądem (wybranymi zrzutami ekranów) opisywanego programu.

Powrót do strony z wykazem projektów

Valid HTML 4.01 TransitionalValid CSS