Prosty audyt oprogramowania zainstalowanego na komputerze z użyciem JScript/ActiveX (Internet Explorer)

To kolejny z projektów, który powstał na potrzeby usprawnienia korzystania z systemu ServiceDesk działu IT firmy w której pracuję. Ułatwia i automatyzuje sprawdzanie, czy pożądane programy są już zainstalowane na danym komputerze i czy we właściwych (aktualnych) wersjach. Lista tych programów została dobrana przeze mnie pod kątem moich potrzeb i obecnie jest na sztywno zadeklarowana w kodzie programu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by trzymać ją w jakiejś bazie danych i pobierać dynamicznie przy uruchamianiu programu. Wykaz programów, wraz z potrzebnymi do pracy aplikacji danymi, jest czytelnie opisany w kodzie programu, co umożliwia wygodną ich edycję oraz dopisywanie nowych pozycji.
Aplikacja jest napisana w JScripcie (dającym możliwość skorzystania z kontrolki ActiveX, dzięki której mamy dostęp do danych systemowych - stąd ograniczenie jej działania tylko do Internet Explorera).
Skrypt wykorzystuje napisaną już wcześniej (na potrzeby projektu hardware) bibliotekę do odczytywania różnego rodzaju danych z rejestru systemowego (registry.js).
Rozróżniane są 32- i 64-bitowe wersje programów i jeśli dany program ma dedykowaną wersję dla systemów 64-bitowych (jak np. 7-Zip), to jest to sprawdzane i uwzględniane.
Większość predefiniowanych programów jest darmowa i przydatna dla użytkownika. Przy instalacji niektórych programów należy uważać, by wybrać instalację użytkownika (a nie domyślną) i odznaczyć zbędne dodatkowe programy (adware), które ostatnio są często dołączane do wielu programów a niosą więcej problemów niż pożytku.

Zobacz jak działa demo tej aplikacji (tylko Internet Explorer).

Uwaga: aby aplikacja mogła zadziałać, trzeba zapisać plik index.html (do którego prowadzi powyższy link demo, plik ten zawiera też dla wygody scaloną z nim bibliotekę registry.js) na swój komputer (np. na Pulpit), otworzyć go w przeglądarce Internet Explorer (jeśli pojawi się komunikat Zezwalaj na zablokowaną zawartość, to należy się zgodzić - w IE 8 i starszych pojawi się u góry strony pasek ostrzeżenia na który należy kliknąć i zezwolić na uruchomienie zablokowanej zawartości), a następnie wejść do menu Narzędzia -> Opcje internetowe -> zakładka Zabezpieczenia -> strefa Lokalny intranet a następnie obniżyć poziom zabezpieczeń dla tej strefy na Niski (opcja Włącz tryb chroniony musi być wyłączona) i dać OK. Teraz możemy już uruchomić (klikając na stosowny przycisk w aplikacji) skrypt odczytujący zainstalowane programy (w niektórych wersjach IE konieczne jest jeszcze wcześniejsze odświeżenie strony - np. klawiszem F5) - pojawi się komunikat Czy chcesz zezwolić na interakcję? - należy sie oczywiście na to zgodzić (proszę się nie obawiać - ten program jest bezpieczny - niczego nie modyfikuje i niczego nie przesyła - nie wymaga dostępu do internetu bo pracuje lokalnie - jedynie wyświetla na ekranie odczytane dane). Po skończeniu działania aplikacji można już zresetować ustawienia wszystkich stref do poziomu domyślnego (lub takiego, jak było wcześniej).
Nie należy próbować uruchamiać aplikacji bezpośrednio ze strony internetowej - domyślne zabezpieczenia przeglądarki nie pozwolą na uruchomienie kontrolki ActiveX.

Powrót do strony z wykazem projektów

Valid HTML 4.01 TransitionalValid CSS